bu toprakların uguru

Muharrem İnce ile "tebrik" çatlağı

CHP Genel Balkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarından sonra ilk kez konuştu. Kılıçdaroğlu, CHP MYK sonrasında bir açıklama yaptı

Muharrem İnce ile
  • 27-06-2018 02:17

CHP Genel Balkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarından sonra ilk kez konuştu.

Kılıçdaroğlu, CHP MYK sonrasında bir açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, seçimi kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan için, "Bir diktatörün nesini tebrik edeceğim, nesini kutlayacağım ben" diye belirtti. CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise, dün akşam Erdoğan'ı telefonla arayarak tebrik etmişti.

Yapılan açıklamalardan sonra, Kılıçdaroğlu'nun, İnce'yle "tebrik" konusunda fikir ayrılığı yaşadığını ortaya koydu...

"DÜNÜN TEK ADAMI, BUGÜNÜN ARTIK TOPAL ÖRDEĞİDİR"

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

 

- Bir seçim atlattık. Öncelike, bütün muhabir arkadaşlarımıza, bizim sesimizi bir şekilde Türkiye'ye duyuran bütün muhabir arkadaşlarıma teşekkür ediyorum...

- Oy kullanan bütün vatandaşlarıma, hiçbir şey beklemeden demokrasi adına binlerce gönüllü görev yaptı. Yürekten teşekkür ediyorum.

- OHAL vardı, baskılar vardı, bıçaklanan arkadaşlar vardı, bunlar yılmadan görevlerini yaptılar. Devletin bütün imkanları kullanılıyordu karşı tarafta... Valisi, Kaymakamı, güvenlik güçleri, radyolarıi medyanın yüzde 95'i iktidarın kontrolündeydi... Bütün bu baskılara rağmen CHP örgütleri önemli bir görev yaptılar.

- İktidar partisine 7 puan kaybettirdiler, sıradan bir başarı değildir, devletin bütün imkanlarına rağmen 7 puan indirdiler. Ben bu arkadaşlarıma teşekkür etmeyip de kime teşekkür edeceğim. Güçlü ve aydınlık bir Türkiye'nin kapısını araladılar...

- Dünün tek adamı bugünün artık topal ördeğidir.

- Her istediğini yapamayacaksın.

- Parlamentonun itibarını biz koruyacağız.

- Bu milletin demokrasiye özlemi var. Bunu sağlayacak olan bizim parlamentodaki gücümüz olacaktır. Duvarın bir kısmını yıktık.

- Bu seçimin tek kaybedeni vardır; AK Parti'dir. Kazanan demokrasidir.

- Bu süreci, bu sonucu kolay elde etmedik.

"DÜN ARKADAŞLARIMA ŞU TALİMATI VERDİM..."

- Daha seçime girmeden önce iktidar partisinin demokrasiye kumpas kurduğunu fark ettik. Bir siyasal partinin seçimlere girmesini engellemeye çalıştılar. Ama biz bu oyunu bozduk. Elimizden gelen her şeyi yaptık. Bu bizim demokrasiye aşık olduğumuzu gösterir.

- Anadolu'yu barıştırdık, 'asla yan yana gelemez' diye nutuk atanların nutuklarını boşa çıkardık.

- Millet İttifakı'nı kurduk, eski kavgaları bir yana bırakıp, ortak bir geleceğe bakma hedefi kurduk. Millet İttifakı bizim tarihimizin en önemli demokratik kurumlarımızdan biri olacaktır.

- Sandık güvenliğini sağlamak bizim namus borcumuzdu. Örgütümüz sandıklara sahip çıktı. Her oyun üzerinde titredik ve demokrasimize sonuna kadar sahip çıktık.

- Millet ittifakının getirdiği bir şey daha var. 12 Eylül darbe hukukunun getirdiği yüzde 10 seçim barajını yerle bir ettik. Onlar barajın arkasına yıllar yılı sığındılar. Önemli bir adım atıldı millet ittifakıyla, darbe hukukun bu bölümü bu seçimlerde sonlandırıldı. Kazanan demokrasi oldu.

- Bir şeyi daha gerçekleştirdik. Eskiden iktidarın istediği iki partili bir parlamentoydu. Şimdi bütün renkleri parlamentoya taşımayı başardık. Yüzde 100 mü hayır. Ama önemli kısmını parlamentoya taşıdık. Biz bu konuda da bütün barajları yerle bir ettik.

- Dün arkadaşlarıma şu talimatı verdim. Bir, her milletvekili, her il ve ilçe başkanı, gönül birliği içinde beraber milletin hukukunu sonuna kadar koruyacağız. Sarayın çıkardığı kararnameler sonuna kadar irdelenecek. Varsa milletin hukukuna zarar getirecek her düzenleme, mücadelesi verilecek. İkinci konu, gazi meclisimizin itibarını koruyacağız. El kaldırılan indirilen bir Meclis de değildir orası. Kurtuluş savaşını yöneten bir Meclis’tir. Yetkilerin büyük kısmının elinden alındığını biliyoruz. Ana hedefimiz bütün o yetkilerin parlamentoya tekrar iade edilmesidir. İç tüzük değişikliği geldiğinde gazi meclisin hakkını koruyacağız. Üçüncüsü, ekonomide mutfakta yangın var. Ve önümüzdeki süreç sıradan bir süreç değil. Tıpkı bu seçimlerin sıradan bir seçim olmadığı gibi. Vatandaşın hakkını korurken onun ekonomisini de koruyacağız. Pek çok bilgiyi kamuoyundan gizleyeceklerdir. Bizim görevimiz, CHP’nin görevi bütün bilgileri kamuoyuyla paylaşmak olacaktır.

"BİR DİKTATÖRÜN NESİNİ TEBRİK EDECEĞİM..."

- Demokrasiye inanmayan bir insan tebrik edilemez. Yasama, yargı ve yürütme organını kendine bağlayan bir insan tebrik edilemez. Tek adam rejimini savunan tebrik edilemez. Nesini tebrik edeceğiz.

- Bir diktatörün nesini tebrik edeceğim, nesini kutlayacağım ben...

- Seçim sonuçlarında her şey olabilir. Bütün sandıkların güvenliğini sağlamak için, örgütler ve bir gönüllü ordusuyla çalıştık. Demokraside hile var, seçimde değil. Eşit şartlarda mücadele olmalı, demokraside ortaya konan hileli tabloya dikkat çekmek gerekiyor.

- Mahir Bey, kendi partisinde darbe yapıldığı zaman neredeydi acaba? Yüzde 49,5 oy alan bir partinin genel başkanı saraya çekilip istifa edeceksin denildiği zaman Mahir Bey neredeydi? Biz birilerinin talimatıyla el kaldırıp indiren bir parti de değiliz. Sayın Ünal dönüp kendisine baksın. Biz, hiçbir zaman dış temkinlerle kendi politikamızı oluşturmayız. Bizim bir geleneğimiz var. Biz demokrasiye inanıyoruz.

"KOLTUK SEVDASINA TUTULANLARIN BİZİM PARTİMİZDE YERİ YOKTUR"

- Dikta heveslisi olan birisi tebrik edilmez. Ona, 'seni kutluyorum başarı elde ettin', hangi başarı elde ettin? 

- Partide ne olacağına ne biteceğine partiler karar verir. 9 ay sonra yerel seçimler var. İkinci duvarın kalan kısmını orada yıkacağız. Çok daha güçlü bir sonuç elde edeceğiz, bir tarafa yazın. Bütün veriler bunu gösteriyor. Arkadaşlarıma üç konuda talimat verdim. Hep beraber çalışacaklar. Koltuk sevdası olanların bu partide yeri yoktur. Kendisine yol arayan kişilerin bu partide işi yoktur. Bu partiye geleceklerin ortak hedefleri, ortak özlemleri olmak zorundadır. Bizim hedefimiz bu.

- Bireysel çıkar peşinde koşup da “milletvekili olmadım, ben şimdi eleştireceğim”, bu koltuk sevdasına tutulanların bizim partimizde yeri yoktur.

İSTİFA EDECEK Mİ

Öte yandan Kılıçdaroğlu; Muharrem İnce’nin değerlendirmeleri ve parti içerisinden yükselen "İstifa" talepleri için ise şu ifadeleri kullandı:

"Muharrem Bey'in CHP’den fazla oy almasını öteden beri savunduk zaten. Aksi halde nasıl cumhurbaşkanı adayı olacak? Neden Muharrem Bey altı oku çıkardı? Herhalde daha fazla oy almak için. Dolayısıyla biz Muharrem Bey'in bütün çalışmalarına katkı verdik ve gösterdiği performansı da doğru bulduk. Hiçbir eleştiri de yapmadık. Çalıştı, genç, dinamik, enerjik. Çalıştı, mücadele etti hepsi doğrudur. CHP’den fazla oy alması kadar doğal bir şey de olamaz. Oy almasaydı büyük sorun çıkacaktı. Ama beklentinin altında kaldı; kendi ifadesi..."HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.