bu toprakların uguru
Sıradaki Haber: İlke restoran Egenin Divası İsmoş’la merhaba diyecek

İmam ve Nikah!

Belki gündem dışı kaldı fakat ilk yazımı resmi nikah kıyma yetkisinin müftülere verilmesine dair kanun tasarısına ayırmak istiyorum. Bu aralar bu konu farklı açılardan tartışılıyor. Bir taraf eleştiriyor, laiklik tehlikede.. Toplum ikiye bölünecek.. Küçük gelinler çoğalacak gibi sersenişleri dile getiriyorlar. Siyasi iktidar sözcüleri de müftülerin nikah kıymasının çift başlılığı engelleyeceği… İnanç bakımından evlenmeyi teşvik edeceği doğrultusunda açıklamalar yapıyorlar.

İmam ve Nikah!
  • 17-08-2017 02:19

Eyvallah hep konuşuruz bilsekte bilmesekte mutlaka her birimizin bir fikri ve yorumu vardır. Peki nedir tasarı kapsamındaki değişiklik? Olan şu mevcut yasa ve mevzuat kapsamında ki evlenme koşullarında hali hazırda bir değişiklik bulunmamaktadır. Evlenme yaşı 17 yaşın doldurulması halen mevcuttur. Küçük yaştaki çocukların evlendirilmesini engel en önemli düzenleme budur. Yine evli kişi evlenemez hükmü de yasal olarak mevcuttur. Değişiklik kamu adına nikah kıyma yetkisinde bir genişleme getirilerek müftülere de tanınabilir hükmü getirlmiştir. Sıkıntı mı ? Bence sıkıntı değil. Çünkü Nikah kıyma yetkisi olan Belediye Başkanı veya yetkili kıldığı kişiler de kamu görevlisidir. Müftü veya yetkili kılacağı imamlarda kamu görevlisidir. Ne fark ederki hangi memurun nikah kıyma da yetkili olduğu? Bütün kamu memurları 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi değilmi? Sorgulanması gereken kimin nikah kıydığı değildir. Bizim nikah ile birlikte evlilikten ne anladığımız önemlidir.

Mevcut yasa kapsamında evlilik yaşama dair bir birliktelik yol arkadaşılığıdır. İyi ve kötü günde birlikte olabilmektir. Bunu ne kadar başarabiliyoruz yada evlenirken bu değerleri düşünerek mi evleniyoruz ? Yoksa güncel beklenti ve ihtiyaçlarımızı gidermek amacıyla mı evleniyoruz. Bunu sorgulamak ve bu doğrultu da hayata bakmak nikahın kimin kıydığından daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Bakıyorum bazı yetkili şahıslar bu uygulamanın laiklik ilkesine aykırı olacağını ısrarla söylüyorlar.  Sevgili büyük ve yetkin insanlar ; Laiklik devlet ve toplum anlayışı ile devletin bir kurumu olan Diyanet İşleri Kurumu ne kadar örtüşüyor açıklayabilirmisiniz? Üstelik bu kurumu Cumhuriyetimizin var olmasını sağlayan kurucu iktidar oluşturmuştur. Diyanet işlerinin yapısını incelediğimizde sunni ve özellikle hanefi öğretiye sahip İslami anlayışla oluşturulduğu gayet nettir. Bu ülke de yaşayan hıristiyan, musevi yada diğer inanca sahip insaların anlayışının yansıtılmadığı temsil edilmediği  eleştirisini yapmayacağım. İslami anlamda diğer mehsep anlayışları bile temsil etmeyen tekel bir dini inanç yapısı içermektedir. Asıl bunu tartışırsak ve çözümü için mücadele edersek laiklikten söz edebiliriz. Merak etmeyin imamlar nikah kıyıyor diye laiklik elden gitmez. En fazla bir çok imam hatip mezunu vatandaşa iş kapısı açılmış olur.

Bence bu ülke de laik anlayışın olduğu da tartışmalıdır ve bana göre de hiçbir zaman laik yapımızda olmamıştır. Düşünün sevgili dostlar bu memleketin bir çok yerinde kişi hayatı hangi bakış açısıyla yaşarsa yaşasın ölünce dini değerlere göre cenaze defin işlemleri yapılmıyor mu? Çoğumuz ölen yakınlarımızın arkasından mevlüt okutmuyormuyuz. Yine ezici çoğunluğumuz erkek çocuklarına sünnet yaptırmıyormuyuz? Sevgili dostlar evli olupta imam nikahı yaptırmayan kaç kişi var ve gönül rahatlığı ile bunu söylebiliyor? Biraz araştırın bakalım bir kişi ölünce cesedinin yakılmasını vasiyet etse bu vasiyetin uygulanma kabiliyeti var mı? En entektüel inanç sorgulayanlarımız bile dini merasimlere katıldığın da en mümin müslüman gibi davranmaya çalışmıyor mu? Bunların konu ile ne ilgisi var diyorsanız biz çoğunluk olarak toplumsal yaşamda inançlara bakış açımızı söylemekten korkan bireyleriz. Devletinde anayasa da yer alan bir sözçükle laik olacağını mı sanıyoruz. Sevgili dostlar; Devlet bir tüzel kişilik ve hukuki varlıktır. İnsan değildir. Beyni yoktur ve düşünemez, inanamaz. Kamu görevlisi sıfatına sahip bireyler vasıtası ile işler yürütülür. Maalesef ki bizde bu görevini yerine getirrken tarafsız – objektif- herkese eşit mesafede olan kamu görevlisi yeterince bulunmamaktadır. Dolayısı ile devlette bu sayede müslam ve islami anlayışa sahiptir. LAİK FALAN DEĞİLDİR. Kısacası bu tablo da Müftü veya diğer din insanları nikah kıydı diye laikliğe bir şey olmaz. Çünkü laik değiliz.Saygı ve sevgi ile kalın…  HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.