evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu
bu toprakların uguru
ugur soğutma dikey
Sıradaki Haber: Belediye’de işe başlayacak torpillilerin listesi ortaya çıktı!
Nazilli Belediyesi

Bülbül’den Eğitim sistemine eleştiri

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, LGS’deki düşüşü Meclis’e taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bülbül,“Başarısızlığın sorumlusu öğrenciler ya da aileleri değildir” dedi.

Bülbül’den Eğitim sistemine eleştiri
  • 01-08-2019 14:06

Eğitim sistemindeki başarısızlıkları aktaran Bülbül, “Bu başarısızlık eğitim sisteminin bir sonucudur. Her bakan döneminde birkaç defa değiştirilen, çocuklarımızı öğrenmeye ve araştırmaya değil adeta yarışa yönlendiren sistemler kökünden değişmelidir. LGS özelinde ele aldığımızda açıklanan sınav sonuçları iktidarın başarısızlık karnesidir. Bu tablo karşısında utanması gereken adeta yarış atına çevirdiğimiz çocuklarımız değil, 16 yıllık eğitim karnesi zayıflarla dolu olan iktidardır.” dedi.

Laik ve bilimsel eğitime dikkat çeken CHP’li Bülbül, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Bütün karanlığıyla ortada duran enkaz, ‘Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, kalbinin davacısı bir gençlik’ yaratmak uğruna laik, bilimsel ve özgür eğitimden vazgeçenlerin eseridir. Bugün bizzat okullarımızın kendisi yaratıcılığın ve özgünlüğün karşısında yer almakta, liyakat esasına göre değil, partizanca seçilen ve yetiştirilen kadrolar bireyin gelişmesine özgür düşüncenin yerleşmesine set çekmektedir. Mevcut sistem; sosyal adalet ve fırsat eşitliğini yok eden, okur yazarlığı bitiren, ezber üzerine kurulu, imam hatip liselerine girişi neredeyse zorunlu turan, öğrencilerin geleceklerinden kaygı duymasına neden olan bir sistemdir.

“CEMAATE AKTARILAN PAY GİZLENİYOR”

İktidarları döneminde Milli Eğitime bütçeden en fazla payı aktarmakla övünenler, eğitimin içeriğine, niceliğine ve niteliğine değil, bina, onarım ve cemaatlere aktarılan devasa payı kamuoyundan gizlemektedirler. Bundan dolayıdır ki Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay %17,18 iken, 2019 yılında bu oran % 4,88’e düşmüştür. Dünya Ekonomik Forumu’nun yayımladığı “Eğitim Kalitesi 2018” raporuna göre, Türkiye 137 ülke arasında 99. Sırada yer almaktadır.”

Bülbül ayrıca Selçuk trafından yanıtlanmasını istediği ve meclise sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verdi;

 

1 Haziran 2019 tarihinde yapılan ve Türkiye genelinde 1 milyon 29 bin 555 öğrencinin katıldığı LGS sonuçları 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanmıştır. 11 bin 408 öğrencinin sınava katıldığı Aydın, 2018 yılı verilerine göre 15. sırada yer alırken, 2019 yılında 43. sırada yer almıştır.

 

Özellikle 20 sorunun sorulduğu Türkçe bölümü net ortalamalarında 2018 yılında 17.12 iken 2019 yılında bu 9.81’e gerilemiştir. 11.75 olan Türkiye geneli Türkçe net ortalamasının altında kalmıştır. 20 sorunun sorulduğu Matematik bölümü net ortalamalarında 2018 yılında 7.72 iken 2019 yılında 3.0’e gerilemiştir. 5.09 olan Türkiye geneli Matematik net ortalamasının altında kalmıştır.

 

Anayasa’nın 42’inci maddesi eğitim hakkını güvenceye alır. Ancak yukarıdaki tablo gençlerin eğitim haklarına doğru ve eşit şekilde ulaşamadığını göstermektedir. Eğitimde fırsat eşitsizliğini yaratan unsurlardan biri öğretmen açığıdır. Sayıştay raporuna göre Aydın’da bin 152 öğretmen açığı bulunmaktadır. Ataması yapılmayan öğretmenlerin hayatlarına son verdikleri haberleri ardı ardına gelirken ülkede öğretmen açığının olmasının açıklaması yoktur. Başka bir unsur ise eğitim sistemini adeta bir yap boz gibi sürekli değişmesidir. Bu değişimlerden biri liselerin İmam Hatip Liselerine çevrilmesidir. Geçen yıl 5 tercih hakkının 2’sini farklı türde okullar için kullanma zorunluluğuna rağmen kontenjanlarının yüzde 45’i boş kalmıştır. Öncelikle buradaki zorunluluk Anayasa’ya aykırı olduğu gibi adalet duygusunu da zedelemektedir. Bunun yanında bu okulları maddi olanaksızlık nedeniyle seçmek zorunda kalan gençlerin olması sisteminin sosyal ve sınıfsal eşitsizliğini ortaya koymaktadır.

 

Bu bağlamda;

 

1- Aydın’da LGS başarı sıralamasındaki düşüşü göz önüne alındığında Bakanlığınızın bir açıklaması var mıdır?HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.